Ar zinātni pret Covid/Tehnoloģiju integrācija aizsardzībai

Informatīvi video par Latvijas zinātni cīņā ar Covid-19. Par projekta “Drošu tehnoloģiju integrācija aizsardzībai pret Covid-19 veselības aprūpes un augsta riska zonās” rezultātiem. 

Īsteno: Rīgas Tehniskā universitāte, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Latvijas Universitāte, Elektronikas un datorzinātņu institūts, Latvijas Organiskās sintēzes institūts, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs, Rīgas Stradiņa universitāte, Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts.

Vadītājs: Tālis Juhna Vairāk par projektu: https://vppcovid.rtu.lv/ Vairāk par programmu: https://lzp.gov.lv/programmas/valsts-…

Videofilmas tiek veidotas, balstoties uz valsts pētījumu programmas “Covid-19 seku mazināšanai” (turpmāk – Programma) un “Pētījuma par SARS-CoV-2 vīrusa epidemioloģiju un filoģenēzi Latvijā” rezultātiem. Vidoefilmas informe par koronavīrusa biomedicīnisko izpēti, jaunām darba un izglītības formām, dezinfekcijas tehnoloģijām, digitālajiem rīkiem un platformām, attālinātiem medicīnas pakalpojumiem, kā arī citiem Latvijas zinātnieku sasniegumiem cīņā pret Covid-19 infekciju slimību.
Video sižets šeit.

Augstskolu zinātnieki izstrādā prototipus Covid-19 ierobežošanai

Dezinfekcijas šķidrumi, sejas maskas un dažādi citi – pretvīrusa aizsarglīdzekļi – nu jau ir mūsu ikdiena. Tāpēc zinātnieki turpina izstrādāt aizvien jaunus risinājumus Covid-19 ierobežošanai. Valsts pētījumu programmā “Covid-19 seku mazināšanai”, arī Rīgas Tehniskās universitātes zinātnieki un inženieri kopā ar kolēģiem no citām augstskolām ir radījuši savus tehnoloģiju prototipus.

Plašāka informācija un video sižets šeit

Noslēguma seminārs “Tehnoloģijas Covid-19 risku mazināšanai veselības aprūpes un augsta riska zonās”

Valsts pētījumu programmas “Covid-19 seku mazināšanai” projekta “Drošu tehnoloģiju integrācija aizsardzībai pret Covid-19 veselības aprūpes un augsta riska zonās” komanda aicināja visus interesentus piedalīties noslēguma seminārā, lai iepazīstinātu ar projekta ietvaros izstrādātajiem prototipiem un to darbības principiem, sasniegtajiem rezultātiem, kā arī sniegtu atbildes uz interesējošiem jautājumiemPlašāka informācija par projektu šeit

Noslēguma seminārs notika šī gada 19.februārī no 14:00-17:00 Online, Zoom platformā. 

Semināra programma

Noslēguma semināra un rezultātu prezentācijas:

Noslēguma semināra ievads (Tālis Juhna, RTU) šeit.

Individuālās aizsardzības līdzekļi – problēmas un risinājumi (Inga Dāboliņa, RTU, Ivars Vanadziņš, RSU, Inese Fiļipova, LVKKI) šeit: 1.Indivudualas aizsardzibas lidzekli_IV_IF_ID

Roku mazgāšanas kvalitātes izvērtēšanas sistēma – pacientu drošībai (Andreta Slavinska, RSU) šeit.

Automatizēts dezinfekcijas robots (Agris Ņikitenko, RTU) šeit.

Dezinfekcijas vārti (Guntis Koļčs, RTA) šeit.

UV-gaisa dezinfekcijas iekārta (Ritvars Rēvalds, RTA) šeit.

Caurspīdīgi antimikrobiāli virsmu pārklājumi (Viktors Vibornijs, LU CFI) šeit.

Jaunu antivirālu vielu iegūšana un to pētījumi (Kārlis Pajuste, OSI) šeit.

Sejas masku pareiza valkāšana – intervija ar Ingu Dāboliņu, Ivaru Vanadziņu, Jeļenu Resti

Vēl viena aktuāla tēma aizvien ir sejas maskas. Kā tās atšķiras un cik svarīga ir pareiza to lietošana, lai tik tiešām pasargātu no vīrusiem? Plašāk skaidro Rīgas Stradiņa Universitātes asociēto profesors, Darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš, Rīgas Stradiņa Universitātes docenti, šī paša institūta vadošo pētniece Jeļena Reste un Rīgas Tehniskās Universitātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta Ergonomikas elektrotehnoloģiju zinātniskās laboratorijas vadītāja Inga Dāboliņa.

Plašāka informācija un intervija šeit.

Zinātnieki radījuši robotu prototipus telpu dezinfekcijai

Plašāka informācija un video sižets šeit.

Latvija turpinās finansēt Covid-19 zinātniskos pētījumus

Plašāka informācija šeit.

Tiešsaistē ar zinātnieku par Tehnoloģijām pret Covid-19

Saruna ar Dr. sc. ing. Tāli Juhnu, RTU – Rīgas Tehniskās universitātes zinātnes prorektoru un valsts pētījuma programmmas “Covid-19 seku mazināšanai” projekta «Drošu tehnoloģiju integrācija aizsardzībai pret Covid-19 veselības aprūpes un augsta riska zonās» vadītāju.

Pilna saruna šeit.

Zinātnieki prezentē inženiertehniskus risinājumus Covid-19 ierobežošanai

Plašāka informācija šeit.

Latvijas zinātne Covid-19 sardzē

Par Covid-19 projekta ietvaros izveidotajiem prototipiem plašāka informācija un video sižets šeit.

Latvijas zinātnieku izgudrojumi spēj konkurēt pasaulē

Tautsaimniecības attīstības sekmēšanai svarīga ir pētniecības atbalstīšana valsts līmenī un izstrādāto prototipu ieviešana dzīvē, sarunā ar Guntaru Gūti uzsver Rīgas Tehniskās universitātes zinātņu prorektors Tālis Juhna.

Plašāka informācija šeit.

Latvijā tapušas ierīces Covid-19 saslimstības ierobežošanai

Ar fizikas palīdzību cilvēki pasauli centušies skaidrot jau izsenis, un tā ir viena no senākajām zinātņu nozarēm. Tomēr arī fiziķu zinātnieko interešu lokā ir vēl gana daudz izaicinājumu, ka šķiet, pasaule aizvien tikai paplašinās. Kādi ir bijuši fiziķu svarīgākie secinājumi un atklājumi 2020.gadā un cik vēl tālas ir neizzināmā robežas, raidījumā Zināmais nezināmajā vērtē Latvijas Universitātes Fizikas, matemātikas un optometrijas katedras profesors Vjačeslavs Kaščejevs un Rīgas Tehniskās universitātes vadošais pētnieks un daļiņu fizikas doktors Kārlis Dreimanis.

Plašāka informācija un intervija šeit.

Zinātnieki prezentē inženiertehniskus risinājumus Covid-19 ierobežošanai

Sadarbojoties zinātniekiem un inženieriem no četrām augstskolām un pieciem zinātniskajiem institūtiem, pusgada laikā izstrādāti prototipi tehnoloģijām, kas veselības aprūpes iestādēs un citās vietās ar augstu Covid-19 infekcijas risku palīdzētu pasargāt cilvēku veselību un dzīvību.

Plašāka informācija un video sižets šeit.

Rēzeknes Tehnoloģiju augstkolas rezultāti projekta 4 darba pakā

RTA šajā projektā izstrādā automatizētus un robotizētus aprīkojumus gaisa un virsmu dezinfekcijai.
Sasniegtie rezultāti un plašāka informācija šeit.

Izstrādā antibakteriālu caurspīdīgu pārklājumu ekrāniem

Latvijas universitātes Cietvielu fizikas institūtā kopā ar Mikrobioloģijas laboratoriju un Biomedicīnas pētījumu un studiju centru, un Rīgas tehnisko universitāti šobrīd tiek izstrādāts caurspīdīgs materiāls, ko var plānā kārtiņā uzklāt uz stikla vai plēves.
Plašāka informācija un video sižets šeit.

Agris Ņikitenko – Latvijas robotu pavēlnieks

Plašāka informācija un intervija šeit.

Latvijas zinātnieki izstrādājuši uzkopšanas robotu

Plašāka informācija un intervija šeit.

Latvijā top īpašs robots cīņai ar Covid-19

Sadarbojoties Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un vairāku citu augstākās izglītības un pētniecības organizāciju pārstāvjiem Latvijā top īpašs uzkopšanas robots, ar kura palīdzību būs iespējams dezinficēt dažādas virsmas, tā cīnoties ar Covid-19, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums «Rīta Panorāma».
Plašāka informācija un video sižets šeit.

Latvijā izstrādā jaunus noturīgus antibakteriālus pārklājumus

Plašāka informācija un video sižets šeit.

Jauna veida aizsargmasku/respiratoru izveide

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki, nākot talkā cīņā ar Covid-19, izstrādā jauna veida aizsargmaskas, kas vienlaikus pilda arī respiratora funkciju. Tie ir pirmie šāda veida respiratori pasaulē, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums «Rīta Panorāma».
Plašāka informācija un video sižets šeit.

Norisinājies seminārs “Tehnoloģijas Covid-19 risku mazināšanai veselības aprūpes un augsta riska
zonās (Valsts Pētījumu Programma „Covid-19 seku mazināšanai”)”

2020.gada 16.oktobrī Rīgas Tehiskajā universitātē, Āzenes ielā 12 k.1, norisinājās Valsts pētījumu programmas “Covid-19 seku mazināšanai” projekta “Drošu tehnoloģiju integrācija aizsardzībai pret Covid-19 veselības aprūpes un augsta riska zonās” ietvaros organizēts seminārs, kurā tika prezentētas gan programmas nākotnes vīzijas, gan vakcīnu izstrādes tendences un vēl daudzi aktuāli jautājumi. Kopā seminārā piedalījās ap 100 dalībniekiem, no kuriem lielākā daļa attālināti Zoom platformā. Semināra tēmu prezentācijas varat apskatīt zemāk:
Tālis Juha (RTU): Projekts “Drošu Tehnoloģiju integrācija aizsardzībai pret Covid-19 veselības aprūpes un augsta riska zonās”:
Dmitrijs Stepanovs (IZM): Valsts Pētīumu programma “Covid seku mazināšanai”, nākotnes vīzijas:
Uga Dumpis (PSKUS): “Epidemioloģiskā situācija Latvijā un pasaulē. Nākotnes tendences.”:
Inga Dāboliņa (RTU): “Individuālie aizsarglīdzekļi. Tendences Latvijā un pasaulē.”:
Kaspars Tārs (LVBMC): “Vakcīnu izstrāde. Tendences, vīzijas un problēmas”:
Kristīne Krafte (LVĢMC): “Dezinfekcijas līdzekļi. Tendences un prasības atļauju saņemšanai.”:
Atis Elsts (EDI): “Roku mazgāšanas kvalitātes kontroles automatizēšana”:
Juris Purāns (LU, CFI): “Specifiskas darbības virsmu pārklājumi. Tendences un piemēri.”:
Andris Šutka (RTU): “Antivitālas virsmas un pārklājumi”:
Ivars Kalviņš (OSI): “Inovatīvi šķidrie dezinfekcijas līdzekļi”:
Kārlis Pajuste (OSI): “Inovatīvi šķidrie dezinfekcijas līdzekļi”:
Agris Ņikitenko (RTU): “Robotizēti un automatizēti risinājumi telpu dezinfekcijai”:
Aleksandrs Ļevinskis (EDI): “Kontroles un atpazīšanas sistēmas robotizētiem risinājumiem”:

RTU zinātnieces izstrādā metodi speciālo uzdevumu veicēju formas tērpu ergonomikas uzlabošanai

Plašāka informācija šeit.

Uzsākts pētnieciskais darbs pie droša, ergonomiska un vizuāli pievilcīga aizsargtērpa izstrādes fizioterapeitiem, ergoterapeitiem un citiem funkcionālajiem speciālistiem

VPP projekta “Drošu tehnoloģiju integrācija aizsardzībai pret Covid-19 veselības aprūpes un augsta riska zonās” partneri Rīgas Stradiņa universitātē sākuši pētniecisko darbu pie droša, ergonomiska un vizuāli pievilcīga aizsargtērpa izstrādes fizioterapeitiem, ergoterapeitiem un citiem funkcionālajiem speciālistiem. Intervija ar RSU Rehabilitācijas fakultātes profesoru Aivaru Vērtu, kura vadībā norit pētnieciskais darbs, lasāma šeit.

Aptauja – Medicīnas aizsargtērpu atbilstības vērtējums

Lūdzu aizpildīt novērtējuma anketu, kas tapusi projekta 2.darba pakas ietvaros,  par pieejamo aizsargtērpu atbilstību Jums kā valkātājam attiecībā uz to izmēriem, valkāšanu un ērtumu kustību veikšanai.

Anketa pieejama šeit.

Vērtējuma anketa ir ANONĪMA, un dati tiks analizēti kompleksi un atbilstoši GDPR (General Data Protection Regulation).

Esošā situācija pasaulē un Latvijā saistībā ar Covid-19 vīrusa izplatību liek domāt par ilgtermiņa risinājumiem ne tikai ārstu un māsu, bet arī terapeitu jeb funkcionālo speciālistu darba nodrošināšanai. Šie speciālisti aprūpē vīrusu slimību pacientus, turklāt pandēmijas situācijā inficēšanās risks ir kļuvis abpusējs. Tādējādi ir aktualizējies jautājums par īpašu individuālo aizsargtērpu izstrādi funkcionālajiem speciālistiem. Izstrādājot šādus tērpus, jāņem vērā specifiskās prasības, lai tērps būtu ergonomisks un atbilstu funkcionālo speciālistu darba specifikai- nodrošinātu nepieciešamo kustību brīvību, vajadzīgo kontaktu ar pacientu u.tml.

Pētījums nepieciešams Projekta Nr. VPP-COVID-2020/1-0004 “Drošu tehnoloģiju integrācija aizsardzībai pret Covid-19 veselības aprūpes un augsta riska zonās” īstenošanai. Viena no projekta aktivitātēm ir īpašu funkcionālajiem speciālistiem t.sk. fizioterapeitiem paredzētu individuālo aizsargtērpu izstrāde, kas nodrošinātu nepieciešamo aizsardzību no inficēšanās ar vīrusiem.

Pateicamies par līdzdalību!

Seminārs “Tehnoloģijas Covid-19 risku mazināšanai veselības aprūpes un augsta riska
zonās (Valsts Pētījumu Programma „Covid-19 seku mazināšanai”)”

Valsts pētījumu programmas “Covid-19 seku mazināšanai” projekta “Drošu tehnoloģiju integrācija aizsardzībai pret Covid-19 veselības aprūpes un augsta riska zonās” komanda uzaicina Jūs piedalīties seminārā par aktualitātēm saistībā ar SARS-CoV-2 un tā izplatību, kur plānots sniegt informāciju ne tikai par projekta aktualitātēm, bet aktualitātēm epidemioloģijā un vakcīnu izstrādē. 

Seminārs notiks šī gada 16. oktobrī no 9:00-14:00 (programmu skatīt šeit) Rīgā, Āzenes 12 k.1-116. 

Klātienes dalība seminārā būs iespējama tikai ierobežotam cilvēku skaitam, tāpēc seminārs notiks arī Online ZOOM platformā. Visi attālinātai dalībai reģistrētie lietotāji, dienu pirms semināra saņems informāciju un norādes par iespēju pieslēgties semināram.

Lai piedalītos seminārā (online Zoom platformā) ir nepieciešams reģistrēties (līdz 12. oktobrim) šeit

Būs iespējams arī saņemt sertifikātus par dalību!

RTU ar Covid-19 seku mazināšanas atbalstu top arī robots-apkopējs (dezinfekcijai)

LSM.LV raksts par projekta progresu:

Līdz šā gada beigām dažādas Latvijas augstskolas un zinātnes institūti aktīvi iesaistās jaunajā valsts pētījumu programmā Covid-19 seku mazināšanai. 10 vērienīgiem projektiem kopumā piešķirti aptuveni 5 miljoni eiro. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) vadītajos projektos top jaunas dezinfekcijas ierīces jeb roboti un lipīgi pārklājumi, kā arī droši e-vides risinājumi attālinātam darbam un izglītībai.

“Kantains paraudziņš ar pārklājumu, kas sagatavots antimikrobiāliem testiem. Tas ir dzeltenīgā krāsā, tāpat kā pulveris, kas ir tā sastāvā,” RTU Funkcionālo materiālu tehnoloģiju zinātniskās laboratorijas vadītājs Andris Šutka rāda nelielus līmlentai līdzīgus dezinfekcijas pārklājuma paraugus. To sastāvā ir materiāls ar augstas antimikrobiālās iedarbības īpašībām.

Uz nelielas burciņas ar pulverveida pildījumu bez ķīmiskām formulām līdzās ir uzraksts “niknais”. Tā jauno materiālu iesaukuši laboratorijas pētnieki, jo tas agresīvi iznīcina baktērijas. Pulverveida materiāla jeb “niknā” izstrāde sākta jau iepriekš, citā projektā meklējot risinājumus tieši ūdens dezinfekcijai, bet, sākoties krīzei, projekta iestrādes pielāgotas jaunajām vajadzībām.

“Materiāls sastāv no nekaitīgiem joniem, no kalcija un dzelzs, tas vienkārši mijiedarbojas ar gaisā esošo mitrumu un no tā saražo OH radikāļus, kas ir spējīgi reaģēt ar organiku un iznīcināt  baktērijas un vīrusus. Un mūsu uzdevums Covid pētījumu ietvaros ir iestrādāt šo aktīvo pulverveida komponenti polimērmateriālu pārklājumā, lai iegūtu athezīvās līmlentas, ar kurām varētu “noteipot” jebkuru virsmu, rokturi,” klāstīja Šutka.

Covid-19 krīzē izveidotās valsts pētījumu programmas ietvaros RTU top arī telpu apkopes robots, kas izsmidzina dezinfekcijas līdzekļus un spēj atpazīt arī objektus, kā durvju rokturus, uz kuriem izsmidzināt lielāku devu.

Tāpat plānots veidot dezinfekcijas vārtus medicīnas personālam un izstrādāt arī telpu gaisa dezinfekcijas iekārtu ar UV lampām, kas nekaitētu cilvēkiem, ja kāds atrodas vienā telpā ar šo robotu.

Citā univeritātes laborotorijā norit visu izstrādāto materiālu un tehnoloģiju efektivitātes testēšana.

Savukārt informācijas tehnoloģiju (IT) jomā projektu vada RTU Informācijas tehnoloģijas institūta direktors, profesors Jānis Grabis. Pētnieki veido tehnoloģijas drošu servisu izstrādei, jo līdz ar krīzi mainījušies darba paradumi. Liela daļa sabiedrības izmanto attālināto darbu, e-studijas, kā arī telemedicīnas iespējas.

“Ļoti plaši šobrīd tiek izmantoti virtuālie privātie tīkli, un tajā pašā laikā hakeri ir atklājuši, ka šajos privātajos tīklos ir dažāda veida ievainojamības. Pateicoties tam, ka tagad aktīvi tiek izmantots attālināts darbs, ir pieauguši uzbrukumi, kuros izmanto izspiedējprogrammatūras, kas sašifrē datus jūsu datoros un rezultātā pieprasa samaksāt bitkoinos par informācijas atgūšanu. Mēs veidosim šiem servisiem digitālo dvīni, kas nozīme, ja šāds serviss būs kritisks valsts un uzņēmumu darbībai, tad tiem būtu pievienojama šī augsta līmeņa testēšanas vide, kas novērtēs, kā tas serviss darbotos dažādās ārkārtas situācijās,” skaidroja Grabis.

RTU zinātņu prorektors Tālis Juhna vērtēja, ka valsts pētījumu programmā radītās tehnoloģijas līdz gada nogalei būs tādā gatavības līmenī, lai tās varētu pārņemt kāds ražojošs vai jauns uzņēmums.

“Mēs jau paredzam pēc mēneša pirmās sarunas ar potenciālajiem uzņēmējiem, kas tālāk to varētu attīstīt. Protams, mēs arī esam reālisti, un pusgada laikā no zinātniskas laboratorijas līdz tirgum novest produktu ir diezgan grūti.

Taču tas, kas ir unikāls šajā valsts pētījumu programmā, ir tas, ka mēs esam spējuši salikt kopā teju visas Latvijas zinātniskās institūcijas, kas ir šajā tehnoloģiju jomā un novirzīt uz konkrētu pielietojumu medicīnā.

Līdz šim tas tā nav bijis, un būtu pareizi, ja tādas iestrādes cilvēku sadarbībā arī turpinātos,” teica Juhna.

Valsts pētījumu programmā “Covid-19 seku mazināšanai” līdz gada beigām kopumā dažādās augstskolās un zinātnes institūtos tiek veikti 10 vērienīgi projekti, katrs ap 500 000 eiro apmērā.

Raksta beigas.

Otrā projekta partneru tikšanās

Valsts pētījumu programmas ietvaros īstenotā projekta “Drošu tehnoloģiju integrācija aizsardzībai pret Covid-19 veselības aprūpes un paaugstināta riska zonās” partneru otro tikšanos augusta pēdējā piektdienā organizēja Elektronikas un Datorzinātņu institūts.

Darba paku vadītāji un apakšuzdevumu izpildītāji uzstājās ar prezentācijām par paveikto darbu, informējot par sasniegtajiem rezultātiem, turpmākām darbībām un iesaistot partnerus diskusijās labāku rezultātu sasniegšanai.

Pirmā projekta partneru tikšanās

Rīgas Tehniskās universitāte kopā ar partnerinstitūcijām ir uzsākušas jaunu projektu “Drošu tehnoloģiju integrācija aizsardzībai pret Covid-19 veselības aprūpes un paaugstināta riska zonās”, ko finansē Valsts pētījumu programma Covid-19 seku mazināšanai.

Projektu vada profesors Tālis Juhna. Projekta vispārējais mērķis ir uzlabot pakalpojumu noturību un kvalitāti veselības aprūpes zonās COVID-19 un citu infekcijas slimību laikā, uzlabojot un attīstot uzticamas tehnoloģijas un koncepcijas.

Mērķa sasniegšanai tiks iesaistītas astoņas citas zinātniskās institūcijas: Latvijas Organiskās sintēzes institūts, Rīgas Stradiņa universitāte, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs, Cietvielu fizikas institūts (Latvijas Universitāte), Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Latvijas Valsts institūts Koksnes ķīmija, Elektronikas un datorzinātņu institūts, Atomfizikas un spektroskopijas institūts (Latvijas Universitāte).

Pirmo projekta partneru tikšanos, lai pārrunātu un vienotos par aktivitātēm, jūlija sākumā organizēja RTU.

Plašāka informācija par programmu pieejama šeit.

RTU zinātnieki izstrādās risinājumus Covid-19 krīzes seku mazināšanai un līdzīgu krīžu prevencijai

Plašāka informācija šeit.

Latvijas zinātnieki pie Covid-19 pētīšanas ķērušies vēl pirms valsts pasūtījuma

Plašāka informācija un video sižets šeit.